Logo Draig Ac Eryr
Penarth
Strona główna
Bibliografia
Słownik
Gramatyka
Wymowa
Ciekawe Strony
Ciekawe Miejsca
Multimedia
Valid HTML 4.01 Transitional
Valid CSS!

©©©
Tu jest Penarth Penarth to małe miasteczko leżące na południowy zachód od Caerdydd. Można się tam łatwo dostać, najlepiej pociągiem ze stacji Caerdydd Canolog (Cardiff Central). Po wyjściu z pociągu trzeba udać się na Station Approach, taki placyk-parking, a następnie skręcić w prawo, potem jeszcze raz w prawo, w Stanwell Road. Ta ulica doprowadzi cię do centrum miasta.
Jak podaje Wikipedia, w 1851 roku Penarth liczyło zaledwie 24 domy, w których mieszkało łacznie 105 ludzi. Wychodzi na to, że rodziny składały się z czterech-pięciu osób. Jednak w ciągu dziesięciu lat przybyło mieszkańców - głównie za sprawą budowy doków. Tam to odprawiano statki z walijskim węglem. Rozpoczęła się rewolucja przemysłowa i wkrótce, w 1881 roku w Penarth żyło ponad sześć tysięcy ludzi. A gdy otwarto linię kolejową do Caerdydd liczba ta się podwoiła do ponad czternastu tysięcy ludzi w 1901 roku.
Oczywiście nowi mieszkańcy wybudowali masę nowych domów, bo gdzieś musieli mieszkać. Bogaci landlordowie cieszyli się życiem w okazałych, wiktoriańskich i edwardiańskich domach. Jednak nie ograniczali się oni tylko do rozbudowy własnych domostw. Założyli parki i ogrody, oraz ufundowali budynki użytecznosci publicznej. Sam Andrew Carnegie wyłożył pieniądze na penarcką bibliotekę.
Niestety, po pięćdziesięciu latach wyczerpane zostały pokłady węgla w Walii i doki musiały zostać zamknięte. Przez pewien czas Królewska Flota (Royal Navy) używała ich jako przystań starych statków wojennych. W 1987 roku otwarto tam marinę jachtową na ponad trzysta jachtów.
Centrum Penarth
Obecnie Penarth stawia głównie na turystykę i usługi. W centrum miasta znajduje się kilka charity shops - sklepów z tanimi, używanymi rzeczami. Oprócz tego swoją siedzibę mają banki i filie różnych brytyjskich sklepów.
Niedaleko od placu z zegarem znajduje się wejście do Windsor Arcade, gdzie jest kilka ciekawych sklepików, między innymi księgarnia. Można w niej dostać trochę książek w języku walijskim.
Nad miastem góruje kościół Saint Augustine. Żeby się do niego dostać, należy pójść Albert Road, a następnie skręcić w prawo w Albert Crescent, zaraz koło małego ładnego parku z placem zabaw dla dzieci. Wokół kościoła leży cmentarz, jednak ze względu na nierówny grunt i rozpadające się nagrobki chodzenie po nim nie jest bezpieczne, o czym mówi tablica umieszczona niedaleko wejścia. Po drugiej stronie kościoła jest miejsce, z którego roztacza się wspaniały widok na marinę oraz samo Caerdydd, z dominującym Stadionem. Wśród grobów można spotkać jeden należacy do rodziny Parrych.
Penarth Pavilion
Innym ciekawym miejscem wartym odwiedzenia jest Penarth Pier oraz Pavilion u jego nasady. Droga prowadzi od placu z zegarem Windsor Terrace. Kawałek dalej jest brama do Parku Aleksandry, malowniczo rozłożonego na wzgórzu przeciętym dwiema dolinkami. Z tego powodu ścieżki pną się raz w dół, raz pod górę. Ze szczytu wzgórza, na którym stoi altanka, można ujrzeć morze i niedaleki Pavilion. Jest to interesujący w kształcie budynek, obok którego stoi kilka sklepików z lodami, słodyczami i tak dalej.
Molo jest drewniane, niezbyt długie, ale położone zaskakująco wysoko ponad wodą. Dziwi szczególnie zakaz łowienia ryb - któż chciałby wędkować jakieś sześć metrów nad brzegiem? Poza tym woda jest brudna i mulista ze względu na nieodległe ujścia rzek Taff i Ely. Dopiero kawałek dalej od lądu miesza się z czystszą wodą morską.
Na lewo od mola wzosi się wysoki klif, od którego Penarth mogło wziąć swoją nazwę. Pen to po walijsku głowa, także na oznaczenie szczytu góry, a garth to wzniesienie, wzgórze, a więc Penarth znaczyłoby szczyt wzgórza. Jednak oficjalnie przyjmuje się, że drugim elementem złożenia jest arth, czyli niedźwiedź, i z tego powodu w herbie Penarth można ujrzeć walijskiego smoka ponad żaglowcem, a całość jest podtrzymywana właśnie przez niedźwiedzie.
Skała klifu
Zaraz za Pavilionem znajduje się zejście na plażę. Zachęcam do podejścia do podnóża klifu. Jednak trzeba zachować ostrożność, gdyż powierzchnia plaży jest bardzo kamienista, nierówna, pokryta takimi czarnymi morszczynami i zielonymi glonami, które są bardzo śliskie, więc nietrudno o wypadek. Do samej wody trudno dotrzeć, ze względu na niepewne, skaliste podłoże miejscami zamulone z strużkami spływającej z plaży wody. Skała, z której zbudowany jest klif, wygląda bardzo ciekawie z bliska - poprzeczne warstwy o kolorach ciemnoceglanym i jasnoszarym. Rozpada się pod dotykiem, nic więc dziwnego, że wiatr i woda niszczą ją po kawałku, a rumosz skalny rozsiewany jest po plaży. Prawdopodobnie za jakiś czas klif się całkowicie rozsypie. Mam nadzieję, że mieszkańcy domów położonych na jego szczycie są ubezpieczeni...

Herb Penarth Linki do stron Penarth w internecie:
Fotografie z Penarth
Penarth In Pictures
Penarth Times
Penarthtown.co.uk
©©©


Galeria zdjęć z Penarth

Na stacji w Penarth Station Approach Widok na stację w Penarth Dom przy Stanwell Road Centrum Penarth Park przy Albert Crescent Widok na marinę Widok na Caerdydd Widok na Caerdydd Park Aleksandry Park Aleksandry Penarth Pavilion Widok na klif Penarth Pier Widok na plażę w Penarth Skała klifu Skała klifu z bliska Kwiatki w Parku Aleksandry
Biblioteka St. Augustine's Church Nagrobek Parrych Nagrobek Parrych Pomnik w Parku Aleksandry

Plan Penarth

Plan Penarth
©©©

Penarth z lotu satelity

Penarth z lotu satelity
©©©