Logo Draig ac Eryr
O mnie
Strona główna

Llyfrau i Blant
O stronie

Gramatyka
Słownik
Wymowa
Bibliografia
Ciekawe Strony
Moja strona jest poprawnie napisana w HTML 4.01 Transitional
Arkusz stylów został napisany poprawnie!

Do góry

Jestem gdańszczaninem, a urodziłem się w 1974 roku. Obecnie mieszkam w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, więc mam całkiem niedaleko do Walii. Regularnie odwiedzam Caerdydd, ze względu na to, że po ukończeniu kursu Cymraeg i Oedolion, zorganizowanego przez Prifysgol Caerdydd, staram się wciąż praktykować konwersacje w języku walijskim.

Oprócz tego zwiedzam przepiękną Walię. Byłem już w paru miastach: w Abertawe (czyli Swansea), Penarth, Casnewydd-ar-Wysg (czyli Newport), Merthyr Tudful, Cas-gwent (czyli Chepstow), Caerfyrddin (czyli Carmarthen), Aberhonddu (czyli Brecon), Y Barri (Barry), Y Fenni (Abergavenny), Aberystwyth, Caergybi (czyli Holyhead), Conwy, Pwllheli, Criccieth, Tywyn, Machynlleth i oczywiście
Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch!

Językiem walijskim zainteresowałem się po przyjeździe do Zjednoczonego Królestwa w 2004 roku i zacząłem się go uczyć zupełnie od zera. Udało mi się dostać mnóstwo podręczników i parę słowników, a także trochę dzieł literackich i zwykłych książek, dzięki czemu powiększyłem swoją wiedzę w zakresie językowym. Początkowo uczyłem się samodzielnie. Niestety, brak źródeł dźwiękowych negatywnie odbijał się na mojej wymowie i swadzie. Dlatego w 2009 roku zapisałem się na kurs języka walijskiego (Cymraeg i Oedolion) w Caerdydd. Mogę z radością obwieścić, że w 2011 roku zdałem egzamin CBAC/WJEC z języka walijskiego i oficjalnie mam poziom B1!
Czytanie idzie mi całkiem dobrze i coraz rzadziej zaglądam do słownika. Korzystałem z cotygodniowych artykułów w "Western Mail", trochę bawię się z książkami, lecz głównie skupiam się na stronie BBC Newyddion. Co jakiś czas oglądam programy z S4C. Dzięki kursowi poprawiłem swoją wymowę i przede wszystkim reakcje. Poza tym zweryfikowałem informacje z podręczników, które posiadam, z żywym językiem. Dzięki mojemu znakomitemu nauczycielowi Robertowi Thomasowi udało mi się osiągnąć niezłą sprawność w mówionej walijszczyźnie, a dzięki drogiej Yun Yun zdołałem przełamać naturalną dla początkującego barierę ekspresyjną. Obecnie pracuję nad zwiększaniem swojego potencjału językowego.